روشنایی, مقالات سیستم های الکتریکال

چراغ پارکی

چراغ-پارکی-ایستاده

 چراغ پارکی

نور مورد نیاز جهت تامین روشنایی یک محوطه، پارک یا فضای سبز معمولا توسط چراغ های فضای باز تامین می شود، این چراغ ها دارای انواع مختلفی می باشد که یکی از آنها چراغ های پارکی می باشند، چراغ های پارکی یا اصطلاحا ایستاده چراغهایی هستند که دارای ارتفاع بلند، متوسط و کوتاه می باشند و دارای درجه حفاظتی IPX4 به بالا هستند.

 

-چراغ-ایستاده-تاژنگ مدل-280

ویژگی های چراغ های پارکی

چراغ های پارکی جزء گروه بندی چراغ های فضای آزاد محسوب می شوند. این چراغ ها همچنین با نام چراغ بولارد هم شناخته می شوند. هنگامی که از چراغ ایستاده برای روشنایی مسیر عبورعابران و روشن کردن موانع احتمالی استفاده می شود، میزان اهمیت چراغ های روشنایی بیشتر معلوم می شود.

میزان دامنه نور و توزیع صحیح برای روشن کردن فضاهایی پارکی، باغ های شخصی، مسیرهای حیاط  باید مورد توجه قرار بگیرد. این نورها نه بایستی خیرگی ایجاد کنند نه بایستی فقط جنبه زیبایی داشته باشند. بلکه باید همه این موارد را در نظر گرفت تا عابران پیاده مسیر مناسب را با اطمینان طی کنند.

چراغ پارکی مدرن

چراغ های پارکی در سالیان گذشته دارای تحولاتی در طراحی شده اند که اغلب آنها به صورت مدرن می باشند که در ظاهر دارای تفاوتهای زیادی با نمونه های قدیمی خود می باشند.

معمولا بیشتر استفاده از چراغ های پارکی مدرن در طراحی ویلاها و مجتمع های تجاری می باشد. امروزه در بازار می توان انواع این چراغ ها را با قیمت های متفاوت پیدا کرد. دلیل تفاوت این چراغ به دلیل نوع کیفیت آنها می باشد.

عوامل موثر در کیفیت این چراغ ها شامل جنس بدنه ، نوع رنگ بدنه، سیستم رنگ آمیزی آن و نوع منبع روشنایی می باشد.

چراغ ایستاده-تاژنگ -مدل-250 

جنس بدنه چراغ پارکی:

چراغ های پارکی دارای جنس های مختلفی می باشند که از پر کاربردترین آنها می توان به جنس بدنه آهن و آلومینیوم اشاره کرد.

معمولا بهترین چراغ های پارکی موجود در بازار دارای بدنه ای از جنس آلومینیوم می باشد ، فلز آلومینیوم یکی از پرکاربردترین و سبک‌ترین فلزهای به کاررفته در بدنه‌ی انواع چراغ‌ها می باشد که دارای محاسن بسیاری می باشد که یکی از آنها وزن کم آن است که تقریبا چراغ با بدنه آلومینیوم دارای وزنی برابر یک سوم وزن چراغ با بدنه آهن است ، از دیگر خصوصیات فلز آلومینیوم می توان به مقاوم بودن در برابر رطوبت و زنگ زدگی اشاره کرد. از طرف دیگر بزرگترین عیب وارده به فلز آلومینیوم می توان به استحکام کم آن نسبت به آهن و فولاد اشاره کرد.

در این رابطه برای استحکام آلومینیوم مورد استفاده در بدنه چراغ ها آنها را در هنگام تولید در فرآیند شیمیایی با منیزیم و سیلیکون ترکیب می کنند که این امر سبب می شود که آلومینیوم مورد استفاده مقاومتی شبیه به فلز فولاد پیدا کند.

رنگ بدنه چراغ پارکی:

رنگ مورد استفاده در چراغ های پارکی یا چراغ های فضای باز می بایست دارای مقاومت بالایی در شرایط آب و هوایی مختلف داشته باشد.

در چراغ های فضای آزاد رنگ استفاده شده علاوه بر جنبه زیبایی وظیفه محافظت از چراغ در برابر شرایط محیطی را نیز بر عهده دارد.

در کنار نوع رنگ مورد استفاده در بدنه چراغ ها، تکنولوژی و فرآیند رنگ آمیزی چراغ ها دارای درجه حائز اهمیتی می باشد، زیرا اگر رنگ استفاده شده دارای چسبندگی ضعیف و مقاومت کم در برابر ضربه داشته باشد، پس از نصب در صورت برخورد با اجسام دچار خراشیدگی و پس از آن نفوذ رطوبت به قسمت زیرین رنگ و در نتیجه برآمدن رنگ چراغ می شود.

معمولا رنگ مورد استفاده در صنایع روشنایی از نوع الکترواستاتیک پودری می باشد. از  ویژگی‌های مختلف این نوع پوشش رنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقاومت سطحی خوب

سختی عالی

انعطاف‌پذیری بالا

چسبندگی فوق‌العاده

مقاومت در برابر ضربه

رنگ‌های الکترواستاتیک علاوه بر دوام بیشتر کارایی بالاتری نسبت به سایر انواع رنگ‌ها و پوشش‌های صنعتی دارند؛ چرا که ذرات رنگ‌ دانه پودری به‌ صورت الکتروشیمیایی روی سطوح اعمال می‌شوند. در نتیجه لکه پذیری، ظرافت بالا، زمان خشک شدن کوتاه و سطحی بی‌عیب و نقص را در نتیجه کار ارائه می‌شود.

منبع روشنایی:

منبع نور مورد استفاده برای چراغ پارکی معمولا از لامپ های رشته ای ، کامپکت و یا LED می باشد ، با توجه به محل استفاده و نوع چراغ این نوع منابع نوری انتخاب می گردند اما به طور کلی استفاده از منابع روشنایی LED با کیفیت ضمن بهرمندی از کیفیت پخش نور دریافتی از چراغ ، باعث افزایش طول عمر و راندمان چراغ می گردد.

استفاده از منبع روشنایی LED در چراغ های پارکی مدرن علاوه بر جنبه زیبایی، کمک می کند تا 70 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی گردد. همچنین استفاده از این نوع منبع روشنایی می تواند به کاهش هزینه های عملیاتی مداوم و ایجاد نور مناسب برای هدف مورد نظر کمک کند.

لامپ LED

بکی از مزیت های استفاده از منابع روشنایی LED نسبت به سایر منابع روشنایی کیفیت نور آن است.

کیفیت نور ارائه شده در این منبع روشنایی LED در قیاس با منبع روشنایی سدیم که در گذشته بیشترین استفاده را در روشنایی فضاهای باز داشته است، دارای درخششی ملایم و رنگ نور سفید تر می باشد که سبب می شود رنگ ها با کیفیت بالاتر دیده شوند که باعث کیفیت بصری بهتر در محیط می گردد.

چراغ های تاژنگ

چراغ های پارکی سری تاژنگ یکی از انواع چراغ های پارکی مدرن است. این چراغ ها دارای انواع مختلف است. چراغ ها دارای اندازه های مختلف است. که هر کدام با کد محصول خود مشخص شده اند. در این رابطه در هنگام سفارش گذاشتن این سری محصولات برای فهمیدن اندازه چراغ از روی کد محصول باید به این نکته اشاره کرد که چراغ هایی که با کد 1 آغاز می گردند دارای اندازه کوناه می باشند و چراغ های پارکی و بلند دارای کد با ابتدا 2 می باشند.

همچنین کد سری 3  مختص چراغ های دیواری است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *